Home page > Aktuality > Odhalení zrekonstruovaného pomníku zastřeleným účastníkům vzpoury v Boce Kotorské

Odhalení zrekonstruovaného pomníku zastřeleným účastníkům vzpoury v Boce Kotorské

V sobotu 11. 2. 2018, v den 100. výročí popravy vůdců vzpoury v Boce Kotorské, proběhl v Kotoru (Černá Hora) pietní akt, při kterém byl slavnostně odhalen opravený válečný hrob zastřelených účastníků vzpoury.

Pietní akt proběhl za účasti delegace Ministerstva obrany a Československé obce legionářské, předsedkyně výboru pro obranu PS PČR Jany Černochové, vedoucího zastupitelského úřadu v Černé Hoře Karla Urbana, představitelů Černé Hory a starosty města Kotor.

Ředitel odboru pro válečné veterány plukovník Eduard Stehlík ve svém projevu připomněl památku zastřelených vůdců vzpoury "Pevně věřím, že by František Rasch, Anton Grabar, Jerko Šišgorić i Mato Brničević byli rádi, kdyby nás tu dnes viděli. Kdyby zjistili, že jsme na ně nezapomněli, a že si i po dlouhých sto letech připomínáme jejich památku. Památku statečných mužů. Mučedníků, kteří položili své životy při prosazování práva našich národů na svobodu a nezávislost."

Po ukončení pietního aktu si delegace prohlédla historické město Kotor, navštívila výstavu o vzpouře v Historickém archivu i místa spojená s osudem vůdců vzpoury. Jejich památku v Kotoru připomínají pamětní desky na budově, ve které byli souzeni (dnes radnice města) a na budově bývalého vězení.

Rekonstrukce hrobu Františka Rasche, Antona Grabara, Jerko Šišgoriće i Mato Brničeviće byla provedena z iniciativy a za finanční podpory České republiky.

 

 

Fotogalerie

Nahoru