Home page > Aktuality

Aktuality

Pražské povstání - interaktivní mapa pietních míst

Publikováno: 3.5.2021 Autor: Imrich Vetrák

Hlavní město si v příštích dnech opět připomene začátek povstání, jehož cílem bylo osvobodit Prahu z nacistického područí. Ktéto příležitosti byla vytvořena interaktovní mapa, ve které mají občané příležitost navštívit pomníčky a halší pietní místa i ON LINE. Lze v ní uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu a zapálit i virtuální svíčku.

Hledač s detektorem našel u Kostic hrob sovětského vojáka

Publikováno: 26.3.2021 Autor: Imrich Vetrák

Kostice (Břeclavsko) - Hrob sovětského vojáka z konce druhé světové války našel v úterý večer amatérský hledač kovů mezi vinohrady v Kosticích na Břeclavsku. Vzhledem k tomu, že obsahoval mimo jiné ruční granát, přivolal na místo policejní pyrotechniky a ti kontaktovali také archeologa. "Podle výstroje by se mělo jednat o ruského vojáka, jeho kostru bude ještě zkoumat antropolog," uvedl archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea.Celý článek: https://www.ceskenoviny.cz ...

Nový kříž v Lipníku připomíná oběti ze zdejších lazaretů

Publikováno: 2.2.2021 Autor: Imrich Vetrák

Nejčastěji umírali na průstřel páteře, tyfus, zápal plic, malárii nebo tetanus. O zraněné vojáky, ale i nakažené španělskou chřipkou, se před sto lety starali hned v několika budovách vojenského lazaretu v Lipníku nad Bečvou. Na jednom z míst, kde byli pochováni - zdejším městském hřbitově - teď připomíná jejich hrdinství dvoumetrový kovaný kříž. Monument má symbolizovat utrpení i naději.Na slavnostním odhalení uměleckého díla, které se uskutečnilo v pondělí dopoledne, drželi u kříže čestnou stráž vojáci v dobových kostýmech. Připomněli tak dobu, kdy do Lipníku během první světové války proudily tisíce zraněných vojáků.

Pietní akce u památníku obětí sedmidenní války v Orlové

Publikováno: 26.1.2021 Autor: Imrich Vetrák

ORLOVÁ – Pietní akce se uskutečnila dnes, vzpomínalo se na civilní i vojenské oběti česko-slovenského sporu o Těšínsko, který v roce 1919 vyústil v událost, na kterou je vzpomínáno jako na takzvanou Sedmidenní válku.Pieta se v roce 2021 konala pouze v komorním duchu za přítomnosti zástupců ostravských jednot Československé obce legionářské, vedení města Orlové, zástupců České a slovenské obce dělostřelecké, Těšínské oblasti Matice Slezské a Krojovaných horníků.

Interaktivní mapa zavádí k pomníkům první světové války. Je jich zatím dvanáct set

Publikováno: 12.1.2021 Autor: Imrich Vetrák

Téměř dvanáct set pomníků obětem první světové války už je zdokumentováno a zaneseno do interaktivní mapy, která vzniká v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského. Další záznamy ještě přibudou.

Stránky

Nahoru